Материце се славе у другу недељу (недеља као дан) пред Божић.
Ово је највећи хришћански празник мајки и жена. Деца тога дана деца поране и унапред припремљеним канапом, концем, шалом, марамом или каишем на препад завежу своју мајку, за ноге, на исти начин, као што су њих мајке везивале на Детинце. Мајка се претвара да не зна зашто је везана. Деца јој честитају празник, а мајка онда дели деци поклоне, и на тај начин се дреши. На исти начин се вежу и све удате жене (потенцијалне мајке), које се дреше поклонима деци: колачима, или неким другим слаткишима.
Овде укућани могу радити тимски, па тата да тајно спрема са децом поклон за маму, а можете укључити и остале ближе или даље рођаке. Препустите детету да само одлучи шта би им поклонило, може то бити од обичног цртежа па до... Помогните му тога дана да му све буде некако при руци, спремно, јер деца могу и те како да се растуже ако немају чиме да обрадују вољено биће.
Празник Материца се у новије време свечано прославља и у нашим храмовима, нарочито по градовима. Побожне жене у договору са свештеником припреме пригодну академију са програмом, у коме учествују деца са прикладним рецитацијама и певањем, а онда деца везују присутне старије жене. Оне им се дреше поклонима и припремљеним пакетићима, књигама, крстићима итд. Негде се организује посета болници, нарочито дечјим одељењима, где се деци носе поклони, што даје овом празнику пун хришћански смисао.
Везивање на Детинце, Материце и Оце, има вишеструку символику.
Прво символизује чврсте породичне везе, слогу, мир, поштовање и међусобно помагање у свим приликама.
Друго, упућује укућане на штедљивост и истрајност у врлинама, јер онај ко поседује поштено зарађену имовину и добра дела, лако ће себе откупити у свим споровима пред земаљским судовима, а посебно на последњем Страшном суду, где ће се само вредновати оно шта је човек добро у свом животу учинио.
No comments:
Post a Comment