"Umetnik je jedini covek modernog vremena koji realizuje duhovne vrednosti. Sasvim je pouzdano, dok se istovetno ne realizuje na svim podrucjima zivota ono sto dozivljava umetnik, dotle je sasvim uzaludna svaka vrsta reformi rada, zakona, teorija, prinuda; nije to pitanje nadnice, nije pitanje radnog vremena, nije socijalno pitanje, nego JEDINO ODNOS UMETNIKA SA MATERIJALNOM PRIRODOM, Ocinski Duh Ljubavi. Ovaj veciti univerzalni duh ljubavi cuva bastina. KULTURA JE REALIZACIJA DUHA SACUVANOG U BASTINI." (Béla Hamvas, Scientia Sacra)

Wednesday, June 1, 2011

NEDORECENO


U komunikaciji je neophodno, u interesu kvalitetnih odnosa, precizno definisati pojmove vezane za temu o kojoj je rec. Informacija koja je upucena sagovorniku treba da je razumljiva, posebno ako je rec o razlicitostima (duhovnim, profesionalnim, emotivnim, starosnim, domicilnim I jos mnogim  … nim. )  da ne bi doslo do nesporazuma. Ako je jos sve zacinjeno istinom I visoko moralnim cinom, nesporazumi se ne dogadjaju.

Covek visoke duhovne inteligencije prepoznaje one koji su se zadrzali na nivoima koje je moguce , I pozeljno je, nadgradjivati. Takav covek ima moralnu obavezu da svoje informacije prilagodi stepenu duhovne inteligencije svog sagovornika.

Isto vazi I za profesionalne razlicitosti. Tek tu moralni cin I istina treba da osvetle svaku misao pretocenu u reci potkrepljujuci informaciju sa svih strana da nista ne ostane da visi u vazduhu. Posebno ako su pojedinci u profesionalnoj komunikaciji  I to jedan iz drustvene baze, a drugi iz nadgradnje.

Kada je rec o razlicitim emocijama, npr. kod dvoje ljudi, tu je vec moguce ostaviti po nesto nedoreceno. Ako emocije imaju tendenciju uharmonicavanja, srce ce dovrsiti nedorecenu ceznju, ali ako imaju tendenciju.

Ako se odrasla licnost obraca detetu, neophodno je I normalno prilagoditi informaciju uzrastu deteta. Ukoliko je informacija neugodna, cak tragicna,  pozeljno je ostaviti nedorecenost da se leluja, lebdi I mozda u nekom trenu pronadje malog sagovornika koji je u medjuvremenu odrastao spreman za pricu bez ostatka.
Sto se dece tice, ako I kazu nesto nerazumljivo, bar se zna da je uvek iskreno. Jer deca pamte onu istinu s kojom dolaze na svet. Svakom ko glorifikuje istinu, bice jasna detinjasta nedorecenost pa ce razumeti poruku.

Uzimajuci razlicitosti obicaja, npr. u razlicitim delovima iste drzave (dok je trajala), koja se prostire, recimo, od Vardara pa do Triglava, ili tako nekako, domicil jasno definise misao I stavove populacije koja zivi na tom podrucju, tako da je u komunikaciji pojedinaca iz razlicitih oblasti nuzno ukljuciti toleranciju u interesu razumevanja. Jer sve moze biti naruseno, ma koliko informacija bila precizna, ako nema tolerancije pa I saosecanja, saosecanja u smislu npr. bogat sever tuzni jug, saosecanja I paznje da informacija daje nadu sto je svojevrstan moralni cin kojim se I nedoreceno razume I ohrabruje. 

No comments:

Post a Comment